Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński
Aleja Kasprowicza 46, 51-137 Wrocław
tel. 071 393 09 20
kancelaria@winski.pl
» NAPISZ DO NAS
Czy mediacja uzdrowi polskie sądownictwo ? (10.12.2005r.)
Od dzisiaj obowiązuje nowela do kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza możliwość kierowania przez sądy spraw cywilnych i gospodarczych do mediacji. Według danych opublikowanych przez Bank Światowy w 2005 roku, w Polsce dochodzenie należności przed sądem trwa przeciętnie około 1.000 dni. Pod tym względem Polska zajmuje szóste miejsce od końca, na około 140 zbadanych krajów. Jesteśmy za Nigerią i Demokratyczną Republiką Konga, nieznacznie natomiast wyprzedzamy Włochy i Gwatemalę. Polska stanowi zatem światową czołówkę pod względem przewlekłości postępowania.
Mediacja jako nowoczesna pozasądowa metoda rozwiązywania sporów, ma na celu usprawnienie rozstrzygania sporów. Mediacja jest dobrowolna i następuje na podstawie umowy o mediację albo postanowienia sądu. Mediatorem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. Organizacje społeczne i zawodowe mogą prowadzić listy stałych mediatorów.
Mediatora do konkretnej sprawy wskazuje sąd, chyba, że strony samodzielnie dokonają jego wyboru (np. w umowie o mediację). Wynagrodzenie mediatora wynosi 1 proc. wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1000 zł. Koszty mediacji zakończonej ugodą znosi się wzajemnie chyba, że strony nie dojdą do porozumienia. W takim przypadku wynagrodzenie mediatora pokrywa strona przegrywająca sprawę. Istotną zachętą do rozwiązania sprawy w drodze mediacji jest możliwość odzyskania przez powoda trzech czwartych wpisu uiszczonego przy wszczęciu sprawy przed sądem. Mediacja trwa 30 dni. Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez Sąd ma moc ugody sądowej i nadaje się do egzekucji.
Wszczęcie mediacji przerywa bieg przedawnienia roszczeń, który rozpoczyna się na nowo dopiero po zakończeniu postępowania. Roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu.
Za rozwiązywaniem spraw w drodze mediacji przemawiają zatem szybkość postępowania, niskie koszty i poufność. Boom mediacji rozpoczął się w USA w latach 70-tych. Obecnie wiele krajów Europy wprowadza mediację jako alternatywny sposób rozwiązywania sporów (ADR - alternative dispute resolution). Praktyka wskazuje, iż mediacja sprawdza się w sporach dotyczących długoterminowych kontraktów, szczególnie w sektorze budownictwa, rynku IT oraz handlu międzynarodowego, jak również w konfliktach między organami spółek, zbiorowych sporach pracowniczych oraz sprawach bankowych. Budzi zastrzeżenia, że mediator w Polsce nie musi mieć żadnego zawodowego przygotowania, ani kierunkowego wykształcenia.
Mediacja jest tylko jednym ze środków potrzebnych do usprawnienia polskiego systemu sądownictwa cywilnego. Równolegle konieczne jest dalsze uproszczenie procedur sądowych oraz szersze wprowadzenie systemów informatycznych. Podjęte działania należy jednak ocenić pozytywnie.


AKTUALNOŚCI

30.06.2012r.
Nowy raj podatkowy spółka komandytowo akcyjna
Spółka komandytowo akcyjna staje się nowym przebojem podatkowym dzięki korzystnemu orzecznictwu Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wspólnicy mogą odroczyć płacenie podatku tak długo, jak nie będą wypłacać zysku ...

20.03.2012r.
Kancelarii Wiński w Europejskim Parlamencie Młodzieży
8 marca 2012 roku we Wrocławiu odbyła się debata panelowa Europejskiego Parlamentu Młodzieży pt. "Polityka Unii Europejskiej wobec naruszenia praw autorskich oraz nielegalnego obrotu własnością intelektualną" z udziałem radcy prawnego Marka Wińskiego z Kancelarii Wiński ...

06.02.2012r.
ACTA to nie cyrograf
Publikujemy wywiad z mec. Markiem Wińskim na temat "Czy umowa ACTA jest niebezpieczna dla wolności w Internecie?" przeprowadzony przez portal internetowy Moje Miasto Wrocław ...

© Copyright 2006 by Kancelaria Wiński | Nota prawna
Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawnicza