Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński
Aleja Kasprowicza 46, 51-137 Wrocław
tel. 071 393 09 20
kancelaria@winski.pl
» NAPISZ DO NAS
Nowy raj podatkowy spółka komandytowo akcyjna (30.06.2012r.)
Ostatnim „przebojem” na rynku jest prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Jest to hybryda spółki komandytowej i spółki akcyjnej, zachowująca zalety obydwu modeli. Co prawda możliwość prowadzenia działalności w formie spółki komandytowo-akcyjnej istnieje już od 2000 roku (wprowadzenie Kodeksu spółek handlowych w Polsce), ale dopiero w tym roku ta forma stała się niezwykle atrakcyjna dla przedsiębiorców.

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale 7 sędziów z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11) stwierdził, że akcjonariusz w spółce komandytowo-akcyjnej jako tzw. bierny inwestor nie ma obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, a jego dochód z zysków kapitałowych w spółce podlega opodatkowaniu dopiero z chwilą, gdy faktycznie uzyska dywidendę od spółki na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników. Oznacza to, że wspólnicy w spółce komandytowo-akcyjnej mogą odroczyć płacenie podatku tak długo, jak nie będą wypłacać zysku, a przeznaczać go na inwestycje.

Wysokość opodatkowania osób fizycznych (wspólników) podatkiem PIT natomiast może być według stawki liniowej 19 procent (tak jak w spółce komandytowej).

Zalety spółki komandytowo-akcyjnej
-           unikanie tzw. podwójnego opodatkowania (zysk spółki, dywidenda) (identycznie spółka komandytowa)
-           możliwość przesunięcia w czasie płatności podatku dochodowego, aż do swobodnej decyzji wspólników o wypłacie dywidendy (korzyść wobec spółki komandytowej)
-           możliwość maksymalnego ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania spółki przy zachowaniu realnego wpływu na działalność spółki (brak sumy komandytowej) (korzyść wobec spółki komandytowej) 
-           możliwość łatwego i szybkiego obrotu akcjami spółki (w przeciwieństwie do zmian składu osobowego w spółce komandytowej)
-           łatwa możliwość pozyskiwania inwestorów pasywnych (akcjonariuszy), przy możliwości zachowania kontroli nad spółką.

Krótko mówiąc, od początku tego roku spółka komandytowo-akcyjna to namiastka „raju podatkowego”, gdzie wspólnicy (akcjonariusze) podlegają podatkowi liniowemu 19 procent (jeśli taki wybrali) i dopiero wtedy, gdy dokonają podziału dywidendy. W związku z tym spółka komandytowo-akcyjna cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszych klientów.
AKTUALNOŚCI

30.06.2012r.
Nowy raj podatkowy spółka komandytowo akcyjna
Spółka komandytowo akcyjna staje się nowym przebojem podatkowym dzięki korzystnemu orzecznictwu Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wspólnicy mogą odroczyć płacenie podatku tak długo, jak nie będą wypłacać zysku ...

20.03.2012r.
Kancelarii Wiński w Europejskim Parlamencie Młodzieży
8 marca 2012 roku we Wrocławiu odbyła się debata panelowa Europejskiego Parlamentu Młodzieży pt. "Polityka Unii Europejskiej wobec naruszenia praw autorskich oraz nielegalnego obrotu własnością intelektualną" z udziałem radcy prawnego Marka Wińskiego z Kancelarii Wiński ...

06.02.2012r.
ACTA to nie cyrograf
Publikujemy wywiad z mec. Markiem Wińskim na temat "Czy umowa ACTA jest niebezpieczna dla wolności w Internecie?" przeprowadzony przez portal internetowy Moje Miasto Wrocław ...

© Copyright 2006 by Kancelaria Wiński | Nota prawna
Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawnicza