Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński
Aleja Kasprowicza 46, 51-137 Wrocław
tel. 071 393 09 20
kancelaria@winski.pl
» NAPISZ DO NAS
Windykacja pod obserwacją (20.02.2007r.)
W wezwaniu do zapłaty firmy windykacyjne nie mogą straszyć dłużników skierowaniem zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyłudzenia (art. 286 kodeksu karnego), ani podawaniem kosztów windykacji sądowej i egzekucji w wysokości stawek maksymalnych – tak orzekł dziś Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sygn. XVII Ama 95/05). Wyrok nie jest prawomocny, stronom przysługuje prawo złożenia apelacji. Będziemy śledzić dalsze losy tej sprawy.  

Sprawa podlegała rozpoznaniu na skutek odwołania firmy windykacyjnej Presco od wydanego wcześniej orzeczenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd uznał, że firma windykacyjna Presco w wysyłanych do dłużników pismach stosuje praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wśród zarzutów postawionych przez UOKiK firmie windykacyjnej były m.in. nierzetelnie wskazywanie w pismach kierowanych do dłużników kwoty ich zadłużenia, nie podawanie podstawy prawnej dochodzonych roszczeń i okresu, za jaki domaga się zapłaty długu, a także graficzne wyeksponowanie tych sum.

Firma windykacyjna Presco broniła swoich praktyk wskazując, iż w momencie nabycia wierzytelności na podstawie art. 512 kodeksu cywilnego, dłużnik jest szczegółowo informowany o przedmiocie umowy cesji oraz wysokości długu. W kolejnych pismach takie szczegółowe informacje nie są już potrzebne, gdyż – jak podnosił pełnomocnik Presco – trudno oczekiwać, że za każdym razem w każdym piśmie wysyłanym do dłużnika będzie się opisywać historię całej sprawy. Podobnie w odniesieniu do zarzutu zastraszania dłużników podawaniem w pismach kwoty kosztów sądowych i egzekucyjnych według maksymalnych stawek – Presco argumentowało, iż są to koszty maksymalne według obowiązujących przepisów.
Sąd nie podzielił tych poglądów wskazując, iż formy kontaktu z dłużnikami nie mogą przekraczać pewnych granic. Sąd uznał, że wskazywanie maksymalnych kosztów sądowych i egzekucyjnych oraz zapowiedź zgłoszenia sprawy do prokuratora stanowi nadużycie prawa i jest niedopuszczalne, gdyż w większości przypadków nie ma realnych podstaw. Sąd ponadto nie zgodził się również z praktyką doliczania do długu kosztów tzw. windykacji przedsądowej. Firma windykacyjna twierdziła, iż takie działania są uzasadnione w świetle art. 481 § 3 kodeksu cywilnego. Przewiduje on, że w razie zwłoki dłużnika w spełnieniu świadczenia wierzyciel może żądać naprawienia szkody. Sąd w ślad za UOKiK nie podzielił tego stanowiska.

(Opracowano na podstawie: Wyrok UOKiK z 20.02.2007r., sygn. XVII Ama 95/05 ; Rzeczpospolita „Windykator nie postraszy dłużnika prokuratorem”, Michał Kosiarski, 20.02.2007r.).

AKTUALNOŚCI

30.06.2012r.
Nowy raj podatkowy spółka komandytowo akcyjna
Spółka komandytowo akcyjna staje się nowym przebojem podatkowym dzięki korzystnemu orzecznictwu Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wspólnicy mogą odroczyć płacenie podatku tak długo, jak nie będą wypłacać zysku ...

20.03.2012r.
Kancelarii Wiński w Europejskim Parlamencie Młodzieży
8 marca 2012 roku we Wrocławiu odbyła się debata panelowa Europejskiego Parlamentu Młodzieży pt. "Polityka Unii Europejskiej wobec naruszenia praw autorskich oraz nielegalnego obrotu własnością intelektualną" z udziałem radcy prawnego Marka Wińskiego z Kancelarii Wiński ...

06.02.2012r.
ACTA to nie cyrograf
Publikujemy wywiad z mec. Markiem Wińskim na temat "Czy umowa ACTA jest niebezpieczna dla wolności w Internecie?" przeprowadzony przez portal internetowy Moje Miasto Wrocław ...

© Copyright 2006 by Kancelaria Wiński | Nota prawna
Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawnicza