Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński
Aleja Kasprowicza 46, 51-137 Wrocław
tel. 071 393 09 20
kancelaria@winski.pl
» NAPISZ DO NAS
Podatkowy prezent dla Polaków w Anglii (20.07.2006r.)
Dzisiaj, 20 lipca 2006r. o godz. 11.00 w Londynie została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych.
Konwencja jest spełnieniem postulatów wielu tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie zmiany niekorzystnych zasad opodatkowania zagranicznych dochodów.
W obecnym stanie prawnym unikanie podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią uregulowane jest w Umowie z dnia 16 grudnia 1976 roku według tzw. metody odliczenia proporcjonalnego, tj. dochód osiągany za granicą łączy się z dochodami uzyskanymi w Polsce i oblicza podatek według obowiązującej w Polsce skali. Od tak obliczonego podatku odejmuje się kwotę podatku zapłaconego za granicą. Odliczenie nie może jednak przekroczyć części podatku, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Według tej metody, Polacy pracujący za granicą zmuszeni są składać roczną deklarację PIT nawet, jeżeli w roku podatkowym nie osiągnęli w Polsce żadnego dochodu.
Nowa Konwencja wprowadza metodę wyłączenia z progresją, która polega na tym, że dochód uzyskany za granicą jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, natomiast dochód osiągnięty w Polsce podlega opodatkowaniu według nowej stopy procentowej, którą ustala się jako stosunek podatku obliczonego według skali od łącznych dochodów podatnika w kraju i za granicą, do łącznej kwoty tych dochodów. Metoda ta wywołuje zatem jedynie taki skutek, że dochody osiągane w Polsce opodatkowane będą według zmodyfikowanej stopy procentowej. Polacy, którzy w roku podatkowym osiągną dochody wyłącznie w Wielkiej Brytanii, nie będą musieli rozliczać się, ani składać żadnych deklaracji podatkowych w Polsce.
Nowa Konwencja zrównuje sytuację podatkową Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii z sytuacją polskich podatników w takich krajach jak Francja, Niemcy i Włochy.
Pamiętać jednak należy, iż mniej korzystna metoda w zakresie unikania podwójnego opodatkowania (odliczenie z progresją) nadal obowiązuje wobec Polaków pracujących w Holandii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i wielu innych krajach.
Nowa Konwencja będzie obowiązywać w miejsce Umowy z dnia 16 grudnia 1976 r. i wejdzie w życie po ratyfikacji przez parlamenty obydwu umawiających się państw. Jeśli ratyfikacja nastąpi jeszcze w 2006 roku, to Konwencja będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskiwanych od dnia 1 stycznia 2007 roku
AKTUALNOŚCI

30.06.2012r.
Nowy raj podatkowy spółka komandytowo akcyjna
Spółka komandytowo akcyjna staje się nowym przebojem podatkowym dzięki korzystnemu orzecznictwu Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wspólnicy mogą odroczyć płacenie podatku tak długo, jak nie będą wypłacać zysku ...

20.03.2012r.
Kancelarii Wiński w Europejskim Parlamencie Młodzieży
8 marca 2012 roku we Wrocławiu odbyła się debata panelowa Europejskiego Parlamentu Młodzieży pt. "Polityka Unii Europejskiej wobec naruszenia praw autorskich oraz nielegalnego obrotu własnością intelektualną" z udziałem radcy prawnego Marka Wińskiego z Kancelarii Wiński ...

06.02.2012r.
ACTA to nie cyrograf
Publikujemy wywiad z mec. Markiem Wińskim na temat "Czy umowa ACTA jest niebezpieczna dla wolności w Internecie?" przeprowadzony przez portal internetowy Moje Miasto Wrocław ...

© Copyright 2006 by Kancelaria Wiński | Nota prawna
Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawnicza