Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński
Aleja Kasprowicza 46, 51-137 Wrocław
tel. 071 393 09 20
kancelaria@winski.pl
» NAPISZ DO NAS
Rewolucyjne zmiany w kosztach sądowych (02.03.2006r.)
Dzisiaj wchodzi w życie nowa ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych uchwalona w lipcu 2005 roku. Obecnie opłata stosunkowa we wszystkich sprawach o prawa majątkowe wynosić będzie 5 procent wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 złotych. Dotychczas opłata w sprawach o prawa majątkowe miała charakter degresywny, a podstawową stawką było 8 procent. Wnosząc pozew o zapłatę teraz możemy oszczędzić nawet do 40 procent kosztów sądowych w stosunku do poprzednio obowiązujących opłat.
W sprawach wpisów w księgach wieczystych nastąpiła prawdziwa rewolucja. Od wniosku o wpis do księgi wieczystej własności, użytkowania wieczystego lub hipoteki obecnie zapłacimy tylko 200 złotych. W przypadku dziedziczenia własności opłata jest jeszcze niższa i wynosi 150 złotych. Dotąd od tego typu wniosków sąd pobierał opłatę stosunkową obliczaną od wartości prawa, którego wniosek dotyczy. Z tych względów, niekiedy opłata za wpis w księdze wieczystej sięgała paru tysięcy złotych. Ustawodawca jednak słusznie uznał, że wpisanie prawa własności kawalerki, niczym się nie różni od rejestracji własności nowoczesnego wieżowca.
Istotna zmiana dotyczy również opłat o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu o poddaniu się przez dłużnika egzekucji (por. art. 777 § 1 pkt. 4 i 5 kodeksu postępowania cywilnego). Tego typu zabezpieczenie roszczeń jest dosyć popularne w praktyce obrotu gospodarczego. Poprzednio w takich sprawach obowiązywała opłata stosunkowa, co przy wysokich roszczeniach przekładało się na spore koszty zabezpieczenia. Obecnie opłata za nadanie klauzuli wykonalności takiemu aktowi będzie wynosić tylko 50 złotych.
Podrożały natomiast sprawy o rozwiązanie spółki, wyłączenie wspólnika ze spółki lub uchylenie uchwały organu spółki. Obecnie w takich sprawach obowiązuje opłata stała w wysokości 2.000 złotych, podczas gdy poprzednio opłaty te nie przekraczały 1.000 złotych.
Podobnie od wniosku o ogłoszenie upadłości zapłacimy teraz 1.000 złotych, zamiast, jak poprzednio, 200 złotych.
Nowością jest brak opłaty od wniosku o sporządzenie uzasadnienia oraz doręczenia odpisu orzeczenia z uzasadnieniem, zgłoszonego w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji (dotychczas taka opłata wynosiła od 20 do 40 złotych).

AKTUALNOŚCI

30.06.2012r.
Nowy raj podatkowy spółka komandytowo akcyjna
Spółka komandytowo akcyjna staje się nowym przebojem podatkowym dzięki korzystnemu orzecznictwu Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wspólnicy mogą odroczyć płacenie podatku tak długo, jak nie będą wypłacać zysku ...

20.03.2012r.
Kancelarii Wiński w Europejskim Parlamencie Młodzieży
8 marca 2012 roku we Wrocławiu odbyła się debata panelowa Europejskiego Parlamentu Młodzieży pt. "Polityka Unii Europejskiej wobec naruszenia praw autorskich oraz nielegalnego obrotu własnością intelektualną" z udziałem radcy prawnego Marka Wińskiego z Kancelarii Wiński ...

06.02.2012r.
ACTA to nie cyrograf
Publikujemy wywiad z mec. Markiem Wińskim na temat "Czy umowa ACTA jest niebezpieczna dla wolności w Internecie?" przeprowadzony przez portal internetowy Moje Miasto Wrocław ...

© Copyright 2006 by Kancelaria Wiński | Nota prawna
Kancelaria Prawna
Kancelaria Prawnicza